Dart IntelliJ – struktura projektu i pliki

Dart IntelliJ – struktura projektu i pliki

Zastanawiałeś się kiedyś, po co są te wszystkie domyślnie wygenerowane pliki i foldery w Intellij? Wyjaśnię Ci to w skrócie na podstawie nowo utworzonego projektu w języku Dart. 

Dart, struktura projektu

.idea

W folderze tym przechowywane są dane i ustawienia IntelliJ. 

bin

Folder bin domyślnie (i docelowo) powinien zawierać tylko jeden plik – main.dart z funkcją main(). Program startując, zaczyna od tego pliku.

lib

Tu znajdzie się większość Twojego kodu. 

.gitignore

Jest to jeden z plików, używanych przez program Git do kontroli wersji. Jeśli jeszcze nie znasz Gita, bardzo polecam, jest on niezbędny w codziennej pracy każdego programisty.

.packages

Plik ten jest wygenerowany przez Dart, nic czym musisz się przejmować. 

analysis_options.yaml

analysis_options służy do nadpisywania domyślnych reguł analizatora kodu. Potrafi być bardzo przydatny. 

changelog.md i readme.md

Pliki, które są bardzo przydatne, jeśli udostępniasz projekt dla innych, zwłaszcza jeśli jest on pluginem. Changelog powinien być uzupełniony zmianami w kolejnych wersjach projektu, a readme powinien zawierać opis projektu i wskazówki jak go uruchomić, jeśli nie są oczywiste. 

Pliki pubspec.yaml i pubspec.lock

Bardzo ważne pliki. Ten z rozszerzeniem yaml pozwala na kontrolę pluginów i bibliotek użytych w Twojej aplikacji. Możesz też zmienić tu nazwę i udać krótki opis projektu. Zmiana nazwy nie jest aż tak banalna, bo wiąże się ze zmianą ścieżek w projekcie, dlatego, jeśli nie musisz, nie zmieniaj jej 😉 
Plik z rozszerzeniem lock jest automatycznie generowany przez narzędzie pub języka Dart ma podstawie pubspec.yaml – nie musisz się nim przejmować. 

nazwa_projektu.iml

Ostatni pliczek. Rozszerzenie .iml mówi o tym, że jest to plik używany przez IntelliJ. 

Dodaj komentarz